Reisimine Iisraeli

TÄHELEPANU!

Seoses koroonaviiruse leviku tõkestamise meetmetega on Iisrael kehtestanud alates 9. märts 2020  Iisraeli kodanikele ja alates 12.märts 2020 kõigile Iisraelis elavatele välismaa kodanikele riiki saabumisel 14 päevase  karantiini nõude.  Piiril küsitakse Iisraeli I.D olemasolu (Teudat Zehut) mis kinnitab Iisraeli residentsust või kodakondsust.  Välismaalt saabuvate kodanike  14 päevast  karantiini kohustust on mitu korda pikendatud.  Turistidel palutakse riigist lahkuda esimesel võimalusel.  Loe enam korduma kippuvate küsimuste  rubriigist.

Palume riigis olles jälgida pandeemia leviku ja tervisenõuete järgimiseks kohalikku meediat ja võimude antavaid korraldusi.  juhised inglise keeles: https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus-en/

 

Terrorismioht Iisraelis on jätkuvalt kõrge. Seoses sõjaliste pingete kasvuga regioonis tuleks Iisraelisse reisi plaanides end kursis hoida viimaste uudistega. 

 

Info piirkonniti

Iisraeli piirialadel (Gaza, Liibanon, Süüria ja Egiptus) tuleb säilitada suur ettevaatlikus.  Vältida reisimist GazasseTuleb arvestada, et julgeolekuolukord Iisraelis on kiiresti muutuv. Võimalikud on terroriaktid ja vägivaldsed vahejuhtumid (tulistamine, pussitamine, kividega loopimine, autoga ettekavatsetud otsasõit) nii Iisraelis kui Palestiina Omavalitsuse territooriumil.

Eriti tähelepanelik tuleb olla Palestiina aladel Jordani jõe läänekaldal ning hoiduda suurematest kogunemistest ja meeleavaldustest. Alates 30.märtsist 2018 on Gaza sektori ümbruses korraldatud regulaarselt massimeeleavaldusi.  Soovitame olla ettevaatlik Jeruusalemma vanalinnas, Ida-Jeruusalemmas, Palestiina Omavalitsuse aladel Jordani jõe läänekaldal ning Gaza sektori läheduses paiknevate asulate külastamisel.  Üksikuid rakette on viimase aasta jooksul tulistatud Gaza sektorit ümbritsevate Iisraeli asulate suunas sh Sderot, Ashkeloni ja Ber Sheva linnadesse.

Tel Aviv on reisisihina multikulturaalne, siiski tuleks säilitada tavapärane ettevaatlikus oma isiklike asjade suhtes (eriti rannas).

Tasub teada

Iisraeli reisiinfo

Teed on Iisraelis head, liiklus väga tihe ja kiirused üsna suured, seetõttu tuleb autoga liigeldes olla väga tähelepanelik. Euroopa Liidus välja antud juhiloaga tohib Iisraelis sõita aasta aega, pikemal viibimisel tuleb taotleda kohalikku luba. Maanteedele on paigaldatud radarisüsteem, mis registreerib kiiruseületajad. Iisraelis on tasuline teelõike, mille eest maksmine toimub samuti radariga registreerimise alusel.

Tähelepanelik tuleks olla nädalavahetuseti: ortodokssete juutide elurajoonides (Mea Shearim Jeruusalemmas, Bnei Brak Tel Avivis jt) alates reede päikeseloojangust kuni laupäeva päikeseloojanguni (sabat) autodega ei sõideta ning mõnikord suletakse elurajooni sisse- ning väljasõiduteed selleks ajaks hoopis. Autoga liigeldes tuleb arvestada, et Iisraeli suurima püha Yom Kippuri ajal (liikuv püha, enamasti septembris) on igasugune auto- ja bussiliiklus 24 tundi suletud.

Ühistransport toimib Iisraelis hästi. (hetkel pandeemia tõttu hõredam graafik, rongid hakkasid taas osaliselt liikuma 17.5 )  Siingi tuleb pöörata tähelepanu sellele, et enamuses linnades liinibussid sabati ajal ei sõida, ka linnadevahelised bussid ei liigu. Sel ajal saab ühest linnast teise sõiduks kasutada mikrobusse, mis väljuvad tavaliselt bussijaamast. Igal ajal saab muidugi kasutada taksot (näiteks Gett rakendus).

 

Konsulaarabi saab Eesti saatkonnast Tel Avivis

Riiki sisenemise tingimused

Eesti kodanikud viibida Iisraelis viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul pass kehtivusega min 6 kuud pärast kavandatavat lahkumist Iisraeli territooriumilt, võidakse paluda näidata tagasisõidupiletit ja riigis viibimiseks vajalikke rahalisi vahendid. (pandeemia tõttu hetkel välisriikide kodanikud Iisraelisse ei pääse vt korduma kippuvate küsimuste rubriigist. )

Riiki saabujale annab piirivalveametnik passi vahele lahtise väikeseformaadilise Iisraelis viibimise loa, millel on märgitud ajavahemik, mille jooksul isikul on võimalik Iisraeli riigis viibida. Viibimisluba tuleb passi vahel säilitada kuni Iisraelis viibimise lõpuni ja Iisraeli ametnikel on õigus selle loa olemasolu kontrollida.

Iisrael võib teha piiranguid riiki sisenemisel. Isikutel, kes on varem Iisraelis töötanud või külastavad Iisraelis elavaid välismaalasi, soovitame enne Iisraeli külastust pöörduda Iisraeli saatkonda Helsinkis ja täpsustada piiri ületamisega seotud asjaolusid ja võimalikke piiranguid.

Juhime tähelepanu sellele, et Iisrael võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest.

Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Iisraeli saatkonda:

Iisraeli saatkond Helsinkis
Yrjönkatu 36, 00100 Helsinki
Tel: (+358 9) 6812 020
Faks: (358 9) 1356 959
E-mail: info@helsinki.mfa.gov.il
http://embassies.gov.il/helsinki/AboutTheEmbassy/Pages/Suurl%C3%A4hetyst%C3%B6.aspx

Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual  (TIM). Sisestades reisisihi, passiandmed ja reisi eesmärgi, saate teavet viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja lisanõuete kohta.