Reisimine Iisraeli

TÄHELEPANUKS

Terrorismioht Iisraelis on jätkuvalt kõrge. Riigis viibides tuleb end hoida kursis uudistega ja arvestada, et mistahes terroriakt või muu vahejuhtum võib üldist olukorda pingestada.

Julgeolekuolukord Iisraelis on jätkuvalt pingeline, kiiresti muutuv ja ennustamatu. Võimalikud on terroriaktid ja vägivaldsed vahejuhtumid (tulistamine, pussitamine, kividega loopimine, autoga ettekavatsetud otsasõit) nii Iisraelis kui Palestiina Omavalitsuse territooriumil. Iisraeli põhja- ja kirdeosas rakendatakse jätkuvalt ettevaatusabinõusid seoses olukorraga Süürias. Vastuseks USA presidendi Donald Trumpi otsusele tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana on Palestiina rühmitused kutsunud palestiinlasi rahutusi organiseerima alates 7. detsembrist 2017. Soovitame olla väga ettevaatlik Jeruusalemma vanalinnas, Ida-Jeruusalemmas, Palestiina Omavalitsuse aladel Jordani jõe läänekaldal ning Gaza sektori läheduses paiknevate asulate külastamisel ning vältida meeleavaldusi ja rahvakogunemisi. Alates 30.märtsist 2018 on Gaza sektori ümbruses kasvanud pinged massiliste meeleavaldustega. Korduvalt on tulistatud rakette Gaza sektorit ümbritsevate Iisraeli asulate suunas, sh Sderot, Ashkeloni.

Kasulikud lingid:
Iisraeli reisiinfo

Konsulaarabi saab Eesti saatkonnast Tel Avivis või Eesti aukonsulaadist Haifas.

Riiki sisenemise tingimused

Välisministeeriumi andmetel võivad Eesti kodanikud viibida Iisraelis viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul.

Eesti kodanikul peab Iisraeli saabudes olema kaasas pass (kehtiv vähemalt 6 kuud pärast kavandatavat lahkumist Iisraeli territooriumilt), tal peab olema ette näidata tagasisõidupilet ja riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid.

Riiki saabuja passi vahele asetab piirivalveametnik (lahtiselt, mitte kleebisena) väikeseformaadilise Iisraelis viibimise loa, millel on märgitud ajavahemik, mille jooksul isikul on võimalik Iisraeli riigis viibida (Eesti kodanikul kuni 90 päeva poole aasta jooksul). Viibimisluba tuleb passi vahel säilitada kuni Iisraelis viibimise lõpuni ja Iisraeli ametnikel on õigus selle loa olemasolu kontrollida.

Iisrael võib teha piiranguid riiki sisenemisel. Isikutel, kes on varem Iisraelis töötanud või külastavad Iisraelis elavaid välismaalasi, soovitame enne Iisraeli külastust pöörduda Iisraeli saatkonda Helsinkis ja täpsustada piiri ületamisega seotud asjaolusid ja võimalikke piiranguid.

Juhime tähelepanu sellele, et Iisrael võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest.

Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Iisraeli saatkonda:

Iisraeli saatkond Helsinkis
Yrjönkatu 36, 00100 Helsinki
Tel: (+358 9) 6812 020
Faks: (358 9) 1356 959
E-mail: info@helsinki.mfa.gov.il
http://embassies.gov.il/helsinki/AboutTheEmbassy/Pages/Suurl%C3%A4hetyst%C3%B6.aspx

Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual  (TIM). Sisestades reisisihi, passiandmed ja reisi eesmärgi, saate teavet viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja lisanõuete kohta.

Info piirkonniti

Alati on vajalik olla tähelepanelik reisides Palestiina aladel Jordani jõe läänekaldal ning eriti hoiduda suurematest kogunemistest ja meeleavaldustest. Turist peaks valmis olema tugevdatud turvakontrolliks kontrollpunkte ületades ning alati passi kaasas kandma. Reisimine Gaza piirkonda on turistidele suletud. Tuleb arvestada, et Iisraeli põhja- ja kirdeosas (Haifa, Tiberias) on tugevdatud ettevaatusabinõusid seoses olukorraga Süürias.

Jeruusalemmas liikudes peaks turist jälgima uudiseid ja kohalike võimude turvajuhiseid, hoiduda tuleks paikadest, kus toimuvad meeleavaldused või muud kogunemised. Nii juudi kui ka islami usupühade ajal, aga ka minnes araabia elanikkonnaga Ida-Jeruusalemma või ortodokssesse Mea Shearimi linnaossa, tuleks rõivastuda tagasihoidlikult.

Teed on Iisraelis head, liiklus väga tihe ja kiirused üsna suured, seetõttu tuleb autoga liigeldes olla tähelepanelik. Euroopa Liidus välja antud juhiloaga tohib Iisraelis sõita aasta aega, pikemal viibimisel tuleb taotleda kohalikku luba. Maanteedele on paigaldatud radarisüsteem, mis registreerib kiiruseületajad; trahv sellise rikkumise eest on suur. Iisraelis on üks tasuline maantee, mille eest maksmine toimub samuti radariga registreerimise alusel.

Tähelepanelik tuleks olla nädalavahetuseti: ortodokssete juutide elurajoonides (Mea Shearim Jeruusalemmas, Bnei Brak Tel Avivis jt) alates reede päikeseloojangust kuni laupäeva päikeseloojanguni (sabat) autodega ei sõideta ning mõnikord suletakse elurajooni sisse- ning väljasõiduteed selleks ajaks hoopis. Autoga liigeldes tuleb arvestada, et Iisraeli suurima püha Yom Kippuri ajal (liikuv püha, enamasti septembris) on igasugune auto- ja bussiliiklus 24 tundi keelatud.

Ühistransport toimib Iisraelis hästi. Siingi tuleb pöörata tähelepanu sellele, et enamuses linnades liinibussid sabati ajal ei sõida, ka linnadevahelised bussid ei liigu. Sel ajal saab ühest linnast teise sõiduks kasutada mikrobusse, mis väljuvad tavaliselt bussijaamast. Igal ajal saab muidugi kasutada taksot. Taksosõit ei ole kallis, kuid välismaalasel tasuks sõidu hinnas eelnevalt kokku leppida või nõuda, et juht lülitaks sisse taksomeetri.